Všetko čo potrebujete vedieť o renovácii okien

Renovácia drevených okien

Kto stojí pred svojimi drevenými oknami, ktoré už čo to pamätajú, automaticky stojí aj pred dilemou: opraviť či vymeniť.

Ak máte zničené alebo vyblednuté drevené okná, chcete predísť drahým oknám na mieru a vrátiť tým svojim zašlý lesk a slávu – máme v tomto článku riešenie!

Podľa členky našej komunity Bet Rajtar Korček, sú ozajstnou výhrou ujovia, dedkovia a starí majstri, ktorých remeselný fortieľ pomôže zachrániť mnoho vzácneho. Pre Bet, napríklad, ich okná z roku 1931. Atmosféru, ktorú bytu dodajú, nemôže podľa nej nič nahradiť.

Preto sa v tomto článku zameriame na tieto otázky:

  • Prečo renovovať staršie okná?
  • Ako ich úspešne zrenovovať?
  • Ako ošetrovať renovované okná?

Ale ešte predtým si povedzme o tom, čo robiť, aby ste život svojich okien čo najviac predĺžili PRED rekonštrukciou. A oddialili aj samotnú renováciu.

Na to musíme vedieť PREČO sa vlastne okná časom opotrebujú?

Prečo sa vlastne okná opotrebujú?

Opotrebovanosť okien súvisí s dvomi faktormi: Kvalita materiálu a umiestnenie okna. Poškodenie okien spôsobuje najmä UV žiarenie, ktoré na povrchu spôsobuje mikrotrhliny.

Tie sa časom zväčšujú, drevo začne nasávať vlhkosť, černie a hnije. A keďže biologické hodiny netikajú len nám ľuďom, ale aj oknám či eurooknám, vtedy prichádza čas ich renovácie.

Renovácia krok za krokom

Renovácia okien pozostáva z týchto bodov. Musíte ísť krok po kroku a žiaden nevynechať – inak vám to okná zrátajú.

  1. Odstráňte zo skla spojovací silikón
  2. Obrúste z rámov pôvodnú lazúru alebo farbu
  3. Priznané spoje musíte vytmeliť špeciálnym tmelom – fugenom.
  4. Prichádza povrchová úprava. O tej si povieme viac v nasledujúcej časti
  5. Keď máte rám povrchovo upravený, opätovne na sklo natiahnite nový silikón
  6. Hotovo! Kochajte sa pohľadom na vaše zrenovované drevené okná. Ste frajeri.

A teraz k tej povrchovej úprave:

Dva spôsoby povrchovej úpravy

Poznáme dva spôsoby povrchovej úpravy okien. Obe sa odvíjajú od namorenia a náteru

Poďme si ich rozobrať:

Lazúrové namorenie podporí prirodzenú štruktúru dreva. Ak sa rozhodnete pre tento postup, nanášate tri vrstvy. Prvou vrstvou je moridlo – fixačná vrstva živice, druhou potom transparentná medzivrstva a napokon hrubovrstvá lazúra, ktorá vytvorí finálny odtieň.

Druhý spôsob povrchovej úpravy je farebný krycí náter. Na napúšťacie moridlo s biocídnou ochranou sa nanáša biela medzivrstva a napokon krycia hrubovrstvá farebná lazúra.

Pokiaľ im jej budete venovať dostatok a nepodceníte ju, renováciu môžete značne posunúť.

Musíte sa zbaviť tmelu

Starý tmel musí ísť pred renováciou preč.

“Tmel nie je elastický, preto praská a pri výmene jeho poškodených častí dochádza často aj k vyštiepeniu časti rámu. Nový tmel vzhľadovo vyzerá ako ten pôvodný, je však elastický, nepopraská, a preto odborníci odporúčajú jeho úplnú výmenu,” hovoríMartin Grenčík z Povrchovky.sk, firme zameranej na renováciu okien a nábytku a starostlivosti o ne.

Dajte si pozor na krivé a vlhké rámy

Ďalší problém s renováciou okien s nami zdieľala členka komunity Zuzana. Podľa jej skúsenosti po renovácii okná nedostatočne doliehali.

Žiaľ, aj to sa občas pri nezvládnutej renovácii okien stáva. Tu je vysvetlenie: V rohoch držali okná kovové rohovníky, ktoré z nahnitých drevených rámov spadli a z pravidelného obdĺžnika sa tak stal kosoštvorec alebo kosodĺžnik, následkom čoho okná prestali tesniť a doliehať.

Pokrivenie rámov môže mať aj inú príčinu. Keď rámy zbavíte farby, drevo začne dýchať a nasaje vlhkosť. Novým náterom ho opäť zavriete a jeho odpoveďou je, že sa pokrúti a sklá do rámu nepasujú.

Čo teda s tým?

“Okná očistené od pôvodného náteru je nevyhnutné ošetriť izolačným základom,” odporúča Martin Grenčík. “Najúčinnejším riešením by bolo renovovaný diel vysušiť v sušiarni, to však z tých, čo sa rozhodli pre renováciu vo vlastnej réžii, robí málokto.”

Takto vyzerá 70% renovácií

Záchrana pôvodných okien však môže vyzerať aj inak. Profesionálni renovátori opravia rám okna, ktorý je pevne zasadený do otvoru, vymenia bočné hliníkové tesnenie za plastové a vyrobia identické krídla okien z nových drevených materiálov, čím sa zlepšia tepelnoizolačné vlastnosti. Tie sa ešte zvyšujú osadením izolačného dvojskla do vonkajšieho krídla.

Až v 70% prípadov renovácia vyzerá práve takto. Paradoxné je, že renovácia okien a čiastočná výmena za nové časti je cenovo približne rovnaká.

Opotrebovanosť okien súvisí s dvomi faktormi: Kvalita materiálu a umiestnenie okna.

Oko odborníka uvidí, čo vy nezbadáte

Tu je krutá realita: Veľa z tých, ktorí sa k svojpomocnej renovácii odhodlajú, sa aj tak obráti na odborníkov.

“Ľudia to väčšinou „odpískajú“ v polovici, teda po opálení farby alebo brúsení a pýtajú sa čo ďalej,” hovorí Grenčík z Povrchoviek.

Ako teda taká spolupráca funguje?

Základom je obhliadka priestorov.

Po obhliadke navrhnú ideálne riešenie – či už kompletnú renováciu alebo výmenu častí okien, výmenu skiel a tesnení, tak aby ostala zachovaná historická hodnota okien – a aby ste kvôli renovácii nemuseli predávať obličku.

Ak teda aj napriek týmto peripetiám, ktoré vás čakajú, chcete svoje staré okná renovovať sami, určite aspoň zájdite po radu k ľuďom, ktorí vedia posúdiť stav okien a z neho vyplývajúcu postupnosť prác a výber materiálov. Pretože s pomocou odborníkov, to určite zvládnete.

Renováciu môžete posunúť – ak budete okná pravidelne kontrolovať

Aj keď plastové imitácie rôznych materiálov sa často blížia k dokonalosti, fajnšmekri a obdivovatelia prirodzenosti a prírody sa im radšej vyhnú. Renováciou môžete predĺžiť životnosť okien, navyše sú budovy na ktorých jednoducho byť musia.

V mnohých historických a chránených objektoch je to jediná možnosť, ako ostať verný pôvodnej architektúre. Navyše cena renovácie je niekoľkonásobne nižšia ako celá výmena. V rôznych oblastiach života platí, že prevenciou predídete problémom. A platí to aj v prípade starostlivosti o drevené okná.

Pokiaľ oknám budete venovať dostatok času a nepodceníte prevenciu, renováciu môžete značne posunúť. Vynovené staré a historické okná nenechajte „bez dozoru“. Kontrolujte ich stav a aspoň raz za 5 rokov pretrite vonkajšiu stranu. Pokiaľ ide o eurookná, existujú špeciálne prípravky, ktoré vám zaručia, že renováciu nebudete roky potrebovať. 

set na okna

3-dielny set na umývanie okien

zaves

Sivý záves Linen Cuture 

sietka na stresne okno

Orion Sieť na strešné okno

zaluzie

Plisé žalúzie Solid Crash

Odporúčame: