Ako si rýchlo a lacno zariadiť internátnu izbu

Ako si zariadiť internátnu izbu rýchlo a lacno

Nebudeme si klamať. Prvý pohľad na internátnu izbu môže byť žalostný. Malá rozloha, zastaralé vybavenie, častokrát nepríjemne podmienky. V jednej izbe študenti jedia, spia a učia sa. Malý priestor si navyše delia viacerí spolubývajúci. Netreba sa však vzdávať. Stačí prekvapivo málo úprav a vaša internátna izba bude útulnejšia než väčšina domácností!

V tomto článku si povieme ako na to.

Krok 1: Prípravy

V ideálnom prípade si izbu obzrite ešte skôr než sa do nej nasťahujete. Ak túto možnosť nemáte, požiadajte aspoň o fotografie či rozmery izby. Tie vám poskytnú v kancelárii.

Tip: Ak poznáte starších študentov z daného internátu, ozvite sa im! Budú vám vedieť poradiť overené tipy a triky, ktoré sa k vám oficiálnou cestou nemusia dostať.

Na internátnej izbe nebudete bývať sami. Ak je to možné, spojte sa so svojimi spolubývajúcimi pred nástupom a dohodnite si spoločný postup. Niekedy spolubývajúcich spoznáte až na mieste. V takom prípade nezaškodí mať dopredu nachystaný “plán obnovy”, ktorý im predstavíte. Keď to spravíte milo a nenásilne, určite budú radi – veď kto by nechcel bývať v krajšom prostredí.

Nezabudnite zistiť, aké úpravy vôbec môžete robiť! Napríklad na väčšine internátov nemôžete zasahovať do stien, ani ich malovať. Môžete si však zavesiť obraz či poličku? presúvať nábytok? Zmeniť luster? Všetky tieto informácie vám poskytne vedenie internátu a vy urobíte dobre, keď tieto pravidlá dodržíte.

Kľúč k úspechu: Efektívne využitie malého priestoru

Internátna izba môže byť všeliaká, ale jednej veci budete mať vždy nedostatok: miesta. Ak sa teda chcete vo svojej internátnej izbe cítiť príjemne, musíte majstrovsky využiť každý voľný centimeter.

Posteľ

Veľkú (možno najväčšiu) časť izby bude zaberať posteľ. Bude vám slúžiť aj ako gauč a spoločenský priestor zároveň – tak si ju skúsme zveľadiť čo najviac.

Kúpte si pekné obliečky. Kvetinky, srdiečka, pásiky – to je na vás. Skúste sa však trafiť k farbám izby. Lepšie bude vyzerať, keď farby budú spolu ladiť ako keby mala napr. farba periny biť do očí. Aj vy sa budete cítiť lepšie. Nezabudnite však myslieť aj na kvalitu – ide o vaše pohodlie a dobrý spánok.

Periny si potiahnite dekou, aby ste si bielizeň nezašpinili. Využiť ju môžete aj počas chladných nocí na zahriatie.

Posteľ si dozdobte malými dekoratívnymi vankúšmi. Nielenže to bude vyzerať dobre, ale vankúše vytvoria pohodlné prostredie na učenie, či relaxovanie. Po dlhom a náročnom dni v škole peknú a útulnú posteľ určite uvítate.

No a nakoniec: Matrac. Nie je asi veľmi reálne vymieňať celý matrac. Ak sa vám však nebude spať dobre, skúste povrchové matrace, ktoré váš spánok dokážu do istej miery vylepšiť.

K posteli skúste umiestniť aj malú lampičku. Berte ohľad na svojich spolubývajúcich. Každý má iný režim a vaše rozvrhy sa tiež nemusia zhodovať. Keď skoro vstávate nemusíte veľkým svetlom zobudiť celú izbu a aj pri slabšom svetle sa v kľude môžete nachystať do školy.

Úložné priestory

Izba malých rozmerov, ktorú obývajú niekoľkí študenti s vlastnými vecami – to môže byť celkom problém. Môže sa stať, že nebudete vedieť čo s vecami a tak sa vám budú hromadiť na posteli alebo na zemi. To nie je práve ideálne. Snažte sa využiť čo najviac voľného priestoru.

Miesto pod posteľou môžete využiť na skladovanie kníh a iných učebných pomôcok. Pre jednoduchšie skladovanie skúste tieto veci rozdeliť a uložiť do malých košíčkov či boxov. Na každý z nich si napíšte, čo asi obsahuje. Vďaka tomu budete mať poriadok a prehľad o tom, čo kde je.

Dobrým skladovacím miestom môže byť aj parapet. Odložte si tu drobné veci, ktoré často používate – mobil, papierové vreckovky, budík, vitamíny.

Priestor pod oknom je vhodný aj na pestovanie rastliniek. Izbu jednoznačne rozžiaria a spríjemnia atmosféru. Ak nie ste botanickým nadšencom, alebo často zabúdate na polievanie, zvoľte si rastlinky, ktoré nevyžadujú veľkú starostlivosť. Dobrým výberom je napríklad Monstera skvelá (sú aj v mini-verziách) alebo Aloe vera.

Nástenka

Deadline-y, testy, skúšky. Niekedy je ťažké si to všetko zapamätať. Pomôcť vám môže nástenka. Umiestniť si ju môžete k posteli, alebo nad stôl, ak máte svoj vlastný. Tak budete mať prehľad, čo všetko musíte urobiť a budete to mať na očiach. Na nástenku si tiež môžete pripnúť fotky priateľov, rodiny, či domácich miláčikov, ktorí s vami nie sú a chýbajú vám.

Stôl

Najlepšie je umiestniť pracovný stôl pod okno, tak vám cez deň bude stačiť denné svetlo. Napriek tomu na stole určite nemôže chýbať malá lampa. Nespoliehajte sa na stropné svietidlo, najmä večer vám nemusí stačiť.

Ak nemá každý spolubývajúci vlastný písací stôl, vyzdobte si ho len veľmi jednoducho a uložte naň veci, ktoré môžu používať všetci. Nechajte si na ňom veľa voľného priestoru, budete ho potrebovať pri plnení povinností do školy.

Na stôl môžete tiež umiestniť vonné sviečky. Zapáľte si sviečku, uvarte si čaj, alebo kávu a hneď vám učenie pôjde ľahšie. S výberom však buďte opatrní. Nie všetkým spolubývajúcim môže vyhovovať. Skúste vybrať jemnejšie a neutrálnejšie vône.

Svetielka

Nakoniec niečo, čo nemôže v žiadnej izbe chýbať – svetielka. Ak si po miestnosti povešiate svetielka, izba bude zaručene útulnejšia. Možností je veľa. Ak ste ochotní viac investovať, zaobstarajte si LED svetielka. V súčasnosti sú veľmi populárne a na výber máte niekoľko farieb. S obyčajnými žltými či bielymi ale nič nepokazíte.

Na čo si dať pozor: Skontrolujte, či beriete svetielka do zástrčky alebo na baterky. Ak ich treba dať do zástrčky, môže byť vešanie viac problematické. V tom prípade si určite zožeňte aj predlžovaciu šnúru. Svetielka na baterky vás nijako neobmedzujú, prilepiť ich môžete aj lepiacou páskou. Nezabudnite však dokupovať nové baterky.

Toto bolo niekoľko tipov ako si útulne a prakticky zariadiť internátnu izbu. Ďalšie veci budú závisieť od možností, ktoré vám internát dovolí. Držíme palce v zariaďovaní izby aj v štúdiu!

svetielka

DecoKing Svetelná reťaz

obliecky

Obliečky s plachtou, bavlna

kosicky

Sada 3 jutových košíkov

pisaci stol

Písací stôl Jerico, 120x120x64 cm

Odporúčame: