Toto je 9 TOP trendov v interiérovom dizajne na rok 2022

Rok 2022 je skvelým príkladom toho, ako celospoločenská nálada formuje trendy – a to aj v interiérovom dizajne.

Posledné dva roky zvýraznili priority pre náš životný priestor: Zamerali sme sa na potrebu pohodlia, útulnosti a nevyhnutnosť súkromia, ale i väčšieho životného priestoru. To sa veľmi prejavilo v interiéroch najmä v roku 2021: domáce kancelárie, multifunkčnosť a koniec otvoreným konceptom boli prevládajúcimi témami.

Pre rok 2022 sa tieto potreby okresávajú vďaka mierne stabilnejšej situácii. Smerujeme k nadčasovým kombináciám pohodlia a luxusu, retro sentimentu a moderny. A vyzerá to skvelo.

Trendy sa prispôsobujú človeku a prebiehajú viaceré súčasne. O tom, čomu vo vašom priestore dáte prednosť práve vy, rozhodujete podľa svojho vkusu.

Pozrime sa na farby, nábytok a dizajnové preferencie, ktoré majú dominovať nasledujúcim mesiacom – a my im predpovedáme dlhú životnosť.

Teplé a zemité tóny

Po dekáde, ktorej dominovala sivá na podklade bieleho minimalizmu sa v nasledujúcom roku zavŕši posun k teplým odtieňom: piesková, béžová, hnedá a všetky odtiene zelenej sú jasnými favoritmi. Tieto upokojujúce farby umocňujú pocit bezpečia, tepla a pohodlia.

Tento posun neznačí koniec škandinávskemu minimalizmu (ten považujeme za nadčasový), no rozvíja ho do mäkšej, a útulnejšej verzie. Prináša väčšiu rozmanitosť materiálov v upokojujúcej farebnej palete.

Príroda na stenách

Od bielych stien prechádzame k mierne zafarbeným odtieňom od krémovej až k oranžovej. Čoraz viac im opäť dominujú aj zaujímavé štruktúrované omietky, najmä v spomenutých farbách.

V roku 2022 bude tento trend veľmi výrazný a ešte viac sa presadia aj tapety s prírodnými motívmi, ktoré okamžite zútulnia akúkoľvek miestnosť.

Nikam neodchádzajú ani nástenné kvetináče a rôzne rastlinné zoskupenia, ktoré priestor oživia, ale môžu ho aj elegantne opticky rozdeliť.

Kameň, drevo, vlna, ľan…

Interiérové doplnky ako kameninové vázy, mramorové sošky a prútené kvetináče dokresľujú kolorit prírodného domáceho útočiska. Sú príjemné na dotyk a pôsobia nadčasovo.

Podobný trend vidíme aj v textíliách, kde čoraz viac siahame po kvalitných materiáloch – nie len pre posteľ, ale aj pre závesy, obrusy, okrasné vankúše, tienidlá, koberce. Tieto materiály v roku 2022 naberú na popularite ešte viac.

Wabi Sabi

K prírode výrazne odkazuje aj filozofia wabi sabi. Jej cieľom je nachádzať krásu v nedokonalosti. Ide o japonský princíp, ktorý sa v interiéri ponecháva materiály v surovom stave a kladie dôraz na nerovnomerné a nedokonalé organické tvary.

Je blízky škandinávskmu minimalizmu, i čoraz populárnejšiemu japandi (kombinácia japonských a škandinávskych prvkov). Líši sa však od nich v nekompromisnej “surovosti” a nepravidelnosti. Úmyselne odmieta akékoľvek skrášlenie či opracovanie nábytku a dekoratívnych prvkov.

Nostalgia nie je hanba

Rôznorodé galérie fotiek a obrazov, zrkadlá z bazáru a staré kúsky z babkinej vitríny si našli miesto vedľa moderných kresiel, smart televízie a vstavaného nábytku – a nikam sa nechystajú.

Tieto veci prinášajú majiteľom radosť a ak sú navyše získané udržateľným spôsobom (či už z bazáru alebo ako dedičstvo), priamo triafajú veľké témy tejto dekády: udržateľnosť a starostlivosť o duševnú pohodu.

Viac všetkého, ale i dizajnu

Exotická tapeta, prúžkovaný záves a kvetinové vankúše sú v roku 2022 úplne legitímnou kombináciou v domácnostiach, ktoré majú bližšie k eklektickému dekoru. Oživením sú aj doplnky v konkrétnych tvaroch – či už je to luster v tvare kvetu, váza v tvare hlavy alebo rôzne tvarovaný riad.

Obzvlášť dôležitý je najmä zmysel pre decentné kombinovanie všetkých týchto prvkov. Súčasný maximalizmus je typický silnejším dôrazom na kvalitu prevedenia ako kvantitu vecí a vzorov. Je pozvaním k formovaniu nášho vkusu, k estetickému vzdelávaniu o farbách a materiáloch a úplne odmieta nepremyslené hromadenie

Tapeta na neobvyklých miestach

Modrá tapeta na strope? Má zelenú. Tapeta za zrkadlom v kúpeľni? Prečo nie. Tapetu môžete aj rozrezať na menšie časti a zarámovať do série obrazov, alebo pre oživenie tapetovať iba sekciu za posteľou, čím vznikne “falošné” čelo. V roku 2022 bude tapeta vládnuť interiérom.

Oblé tvary

Tento trend bude dominovať dekáde a zatiaľ sme len na jeho začiatku. Oválne a oblé tvary nábytku z minulého storočia už nejaký čas sledujeme na pohovkách a kreslách, populárne ostáva aj maľovanie oblúkov na stenu. Nastupujú oblé hrany skríň a kuchynských liniek či oblé police, ale aj dvere a okná v tvare oblúka.

Návrat k spoľahlivej klasike

Rok 2021 definitívne potvrdil návrat k dizajnovým prvkom, ktoré už overil čas: trvácne materiály (mramor, drevo, kvalitné textílie), kombinácie tradičných typov kovu (najmä čierne, chrómové a zlaté prvky), ozdobné profily a lišty na stenách.

Skvelou správou je návrat k štvorcovým kachličkám, šachovnicovému vzoru, a hrubému – i farebnému sklu či kvalitnej keramike. Ostávajú s nami aj tradičné dekoratívne rámy, už spomínané tapety a orientálne koberce.

Nech už je vám z týchto trendov blízky ktorýkoľvek, v roku 2022 si môžeme bez problémov zariadiť si svoju domácnosť naozaj kvalitne a nadčasovo.

Sledujte naše články a skupiny pre ten najlepší zdroj inšpirácie 🙂 A pre exkluzívny obsah sa nezabudnite prihlásiť do Klubu dobrého bývania.

Odporúčame: