Ako si zariadiť kúpeľňu (podrobný návod)

Ako si zariadiť kúpeľňu

Kúpeľňa je jednou z najdôležitejších častí v byte. Slúži nám hlavne na hygienu, ale to neznamená, že by mala byť nudná a sivá. Čítajte ďalej ak sa chcete dozvedieť ako aj z vašej kúpeľne vyčarovať vkusnú a funkčnú miestnosť.

S akými problémami sa môžeme pri kúpeľniach stretnúť?

Nedostatok priestoru – pokiaľ práve nestaviate nový dom, kde si veľkosť kúpeľne môžete naplánovať podľa seba, vo väčšine starších domov a bytov sa stretnete s menšou kúpeľňou. Majitelia klasických panelákových jadier budú iste súhlasiť.

Oddelené WC, prípadne WC spojené s kúpeľňou – každý človek má iné preferencie, a niekomu bude oddelené WC vyhovovať, inému nemusí. Ak vám usporiadanie vašich hygienických miestností nevyhovuje, do úvahy tu prichádza len rekonštrukcia. Ak máte dostatok priestoru, môžete si dovoliť luxus v podobe veľkej kúpeľne s WC a menším hosťovským WC s umývadlom, prípadne sprchou.

Nedostatok úložného priestoru – s týmto problémom bojujeme skoro všade, nielen v kúpeľni.

Nefunkčné usporiadanie – v našich končinách ľudia uprednostňujú práčku umiestnenú v kúpeľni, no veľakrát je to na úkor priestoru. Nevhodne umiestnený sprchový kút, vaňa alebo umývadlo vedia opticky zmenšiť aj veľkú kúpeľňu.

Sivé a nudné zariadenie – mnoho ľudí sa bojí farieb. Myslia si, že kúpeľňa môže byť len modrá a zariadenie strohé. Aj staré kachličky a lacné plastové skrinky pridajú vašej kúpeľni roky, a uberú na kráse.

Tipy a triky, vďaka ktorým vaša kúpeľňa omladne

  1. Stavte na veľké zrkadlo (vhodne umiestnené zrkadlo dokáže opticky zväčšiť priestor)
  2. Nebojte sa farieb (aj v menšej kúpeľni sa môžete farebne vyblázniť, no nezabudnite na pravidlo: nie viac ako 3 farby naraz)
  3. Kvety vytvoria príjemnú klímu (zvoľte tie, ktoré sa hodia do kúpeľne ako je
    napríklad dracéna, papradie alebo orchidea)
  4. Doplnky z nadčasových materiálov sú trefou do čierneho (skúste si vybrať doplnky jednej značky, a z prírodných materiálov ako je ošetrené drevo či kameň. Vaša kúpeľňa bude pôsobiť moderne a vkusne)

Ako si zariadiť kúpeľňu aby pôsobila väčšie a štýlovejšie

Stanovte si plán, určite si rozpočet a držte sa ho

Ak si sami neviete rady, požiadajte o pomoc v kúpeľňovom štúdiu alebo sa obráťte na architekta. Na začiatku každej úspešnej prerábky je dobrý plán. Počítajte s tým, že v niektorých prípadoch sa nevyhnete aj stavebným zásahom. Preto je dobré nechať si vypracovať projekt a stanoviť si finančný plán. Neprekvapia vás tak nečakané výdavky.

Existujú dva scenáre, s ktorými sa môžete stretnúť

Kompletná rekonštrukcia, najmä ak ste si zaumienili, že namiesto sprchového kúta chcete vaňu alebo opačne. Prípadne chcete staré kachličky vymeniť za nové. Pri takýchto väčších zásahoch sa pripravte aj na vyššie výdavky. Vyberajte si kvalitné materiály, ktoré dlhšie vydržia. Aj keď si veľa vecí viete spraviť aj svojpomocne, odborné práce radšej nechajte na profesionálov. Nešetrite ani na majstrovi, nie je nič horšie ako nekvalitne odvedená robota, ktorú budete mať stále na očiach.

Čiastočná rekonštrukcia bez potreby búrania. V tomto prípade ste vyhrali, hlavne ak máte k dispozícii veľkorysý priestor, a vaša kúpeľňa potrebuje viac menej len kozmetické úpravy.

Kvalitné a nadčasové materiály sú základ

Ako sme si už spomenuli, dávať prednosť lacným variantám sa nevypláca. Kvalitné kachličky alebo tapety vám vydržia skrátka dlhšie. V kúpeľni musíte brať do úvahy aj vlhkosť a teplotu, najmä ak v nej nemáte okno.

Dobré osvetlenie, revízia elektroinštalácií a kvalitné odvetrávanie dokážu divy

Ak sa nechcete púšťať do veľkej rekonštrukcie, nájdite si čas aspoň na tieto úkony. Staré elektrické zásuvky sú nielen nevzhľadné, ale aj nebezpečné. Vymeňte staré žiarovky za tie úsporné. V kúpeľni by malo byť dostatočné osvetlenie, preto odporúčame niekoľko zdrojov.

Ak nemáte výhodu v podobe prirodzeného denného svetla, zvážte LED panely osadené na viacerých miestach v kúpeľni. Apropo okno, ak ho v kúpeľni nemáte k dispozícii, musíte vyriešiť odvetrávanie, inak by vám miestnosť mohla začať plesnieť. Investuje do kvalitného ventilátora.

Novými obkladmi si viete vyčarovať úplne inú kúpeľňu

Obklady v kúpeľni nemusia s ničím ladiť, preto si môžete vyberať podľa svojho vkusu. Pri naozaj malých kúpeľniach si však dajte pozor na farbu kachličiek, tie tmavé majú tendenciu miestnosť zmenšovať. Tiež si dajte pozor na ich osadenie, pre lepšiu hygienu sa odporúča aby medzi nimi bolo čo najmenej špár. Takúto 100% prácu vám vie zaručiť len vyškolený majster. Je už len na vás či dáte prednosť rustikálnym alebo moderným vzorom.

Vsadené skrinky, umývadlo vsadené do rohu alebo spotrebiče na mieru sú kľúčom k úspechu

Naučte sa pracovať s priestorom, ktorý máte k dispozícii! Skrinky a poličky vsadené alebo zavesené na stene vám ušetria mnoho miesta. Ak máte možnosť, dajte si práčku zabudovať na mieru do úložných priestorov v kúpeľni. Tým že nebude priamo na očiach, odľahčí sa aj priestor. Ak máte netypický tvar kúpeľne, môžete si dať zabudovať umývadlo do rohu.

 

Držíme palce!

zrkadlo

Kúpeľňová zostava

kvet do kupelne

Papradie v kvetináči

mydelnicka

Kúpeľňová sada, 4 ks

kupelnove zrkadlo

Nástenné zrkadlo 

Odporúčame: